Ameliyattan Sonra Egzersiz Programı Nasıl Olmalıdır?

0
858

Hastanede yatarken;
İlk gün Tüp mide = Mide küçültme ameliyatı sonrası 3-4 saat geçip anestezik ilaçların etkisi azaldıktan sonra hasta ayağa kaldırılıp yürütülür. İdrar sondası veya Nazo gastrik sonda (Burun sondası) konulmadığı için hasta rahat hareket edebilir, tuvalet ihtiyaçlarını karşılayabilir. Erken yürüyüş çok önemlidir. Bu sayede bacaklarda pıhtı oluşma riski azalmakta, bağışıklık sistemi güçlenmektedir.
Cerrahi sonrası Ev (Hafta 1-4)
Mide küçültme ameliyatı veya mide by pass ameliyatı sonrası genellikle ameliyattan 2-4 gün sonra hastaneden çıkılabilmektedir. Hastaneden çıktıktan sonra sokakta veya parkta yürüyüş yapılması önerilmektedir. Bu yürüyüşler fazla yorulmadan ve yavaş hareketlerle yapılması uygundur. Öncelikle günde 1 km yürüyüş yeterli iken 20. Günden sonra günde 3 km yürüyüş yapılaması uygundur.

İleri Aşama: 1. Ay-1. yıl
– Günde 3 Km yürüyüşe mümkün olduğunca devam edin( Haftada en az 4 gün, mümkünse her gün). Yürüyüşü koşu bandında da yapabilirsiniz. Ancak yürüyüş bandında 6 km/h’ den hızlı koşu yapılmamalı ve 30 dk’dan uzunsüre kalınmamalıdır.
– Bisiklet sürme, tenis, merdiven çıkma önerilir.
– Bazı yer hareketleri önerilir.(mekik çekmek, sırtüstü yere uzanıp bacakları birleştirip yukarı kaldırıp indirmek, ağırlık kaldırmak. Bu hareketleri 10 kez yapıp 2 dk dinlenip tekrar yapmak gerekir. Her hareketi günde 30 kez yapmak yeterlidir)

FİZİKSEL AKTİVİTE FIT KALMAK İÇİN
Fiziksel hareketlere beş dakika ısınma hareketleri ile başlamak uygundur. Kasları zorlayacak veya yaralanmaya sebep olabilecek hareketlerden kaçının.
-3-4 kat mesafeye asansör ile çıkmak yerine merdivenlerden yürüyerek çıkmak
– Eğer araba kullanıyorsanız gideceğiniz yerin biraz ilerisine park edip kalan mesafeyi yürüyebilirsiniz.
– Doğa yürüyüşü turlarına katılabilirsiniz.
– Vaktinizi televizyon veya bilgisayar başında geçirmek yerine sportif bir etkinliğe zaman ayırmanız daha uygundur.
-Yoga yapmak, Plates yapmak sizi zinde kılar, ruhunuzu dinlendirir, mutluluk hormonu olan seretonin salgılanmasını artırır.
– Kendinize bir program yapın ve mümkün olduğunca uymaya çalışın. Programalara uyduğunuz zaman kendinizi ödüllendirin ve böylece özellikle başlangıçta fiziksel çalışmaları sıkıcı olmaktan çıkarmış olursunuz.
– Unutmayın siz profesyonel anlamda spor yapmıyorsunuz, aşırı spor yaparak kendinizi yormayın. Sadece eğlendiğiniz ve hoşunuza gittiği için spor yapın.
-Spor yaparken özellikle terle sıvı kaybı olur. Bu sıvı kaybını karşılamak için bol sıvı tüketin, ancak gazlı içeceklerden kaçının.
-Spor yaparak harcadığınız enerjiyi karbonhidratlı ve yağlı yiyecekler yerine proteinli gıdalar veya hazır satılan protein ürünlerinden karşılayın. Böylece hem kas kaybı korunmuş, hatta kas büyümesi sağlanmış olur, hemde doku yıkımının önüne geçilir. Böylece kendiniz daha zinde ve sağlıklı hissedersiniz. Obezite ameliyatları sonrası almanız gereken günlük protein miktarları yapılan ameliyata göre değişmektedir. Ameliyat yöntemine göre miktarlar şu şekildedir;
Sleeve Gastrektomi (Tüp mide ameliyatı) : 50-60 gr/gün
Roux-en-Y Gastrik Bypass & Lap Band (mide kelepçesi) ameliyatı: 60-75g protein / gün
Duodenal Switch: 75-90g protein / gün