GastrikPlikasyon(Mide Katlama)

0
1560

Gastrik Plikasyon(Mide Katlama) Ameliyatı nedir?

Gastrik plikasyon ya da diğer bir deyişle mide katlama ameliyatı, mideküçültmeya da mide by-pass ameliyatında olduğu gibi herhangi bir organın kesilmesi veya çıkarılması söz konusu değildir. MidePlikasyon’uameliyatınispeten yeni biroperasyondur.Trokar dediğimiz aletler yardımıyla karın içine girilerek karbondioksit gazı ile şişirilir. Ameliyat genel anestezi altındayapılır.Ameliyatbir video kameraile özel bircerrahiteleskopgörüntüsü eşliğinde küçük aletler kullanılarak gerçekleştirilir.Bu ameliyatta midenin büyük kurvatura denilen sol tarafı etrafındaki yağlı dokudan ayrıldıktan sonra dışkavisboyunca bir veya birkaç kez kendi içine doğru boylu boyunca dikilerek katlanır.

Mide katlama ameliyatının riski nedir?

Bu ameliyatta mide kesilmediği için diğer obezite ameliyatlarına göre uygulanması daha kolay ve dikiş aralarından kaçak riski sıfıra yakındır.

Mide katlama ameliyatının dezavantajları nelerdir?

Mide katlama ameliyatı kilo vermede etkili bir ameliyattır. Ancak, Kendi içine katlanan mide orada bir kitle oluşturduğu için öğürtü şikâyetleri yapabilir. Ayrıca mide küçültme ameliyatında olduğu gibi midenin iştah hormonu Ghrelin’in % 80’inin salgılandığı bölge çıkarılmadığı için iştah duyusu azalmayabilir. Son bir dezavantajı ise ileriki yıllarda dikiş aralarından divertikül dediğimiz yapılara benzeyen cepçikler oluşarak tekrar bir miktar kilo alma söz konusu olabilir.